Bezinwazyjne metody osuszania budynków
Jeśli osuszanie budynku ma być skuteczne, najpierw należy poznać przyczynę wycieku. O ile powódź czy gwałtowna ulewa nie pozostawiają żadnych wątpliwości w tym zakresie, o tyle nieszczelna instalacja wodno-kanalizacyjna w budynku już tak. Po zlokalizowaniu źródła problemu i naprawieniu usterki, można przejść do zasadniczej pracy – przywracania komfortu przebywania w pomieszczeniach poprzez usunięcie nadmiaru wilgoci. W jaki sposób można to osiągnąć?
Czy istnieje naturalna metoda osuszania?
Zdecydowanie najprostszą i najmniej inwazyjną metodą osuszania pomieszczeń po zalaniu jest wietrzenie. Może być ono jednak mało efektywne w przypadku dużego stopnia zawilgocenia ścian i stropów, a także z powodu niekorzystnych warunków atmosferycznych. Suszenie poprzez wietrzenie może zająć bardzo dużo czasu.
Czy osuszanie przez nagrzewanie jest skuteczne?
Urządzenia zwane nagrzewnicami całkiem dobrze radzą sobie z osuszaniem pomieszczeń po zalaniu. Ich działanie polega na ogrzewaniu powietrza do temperatury kilkudziesięciu stopni, co pozwala na odparowanie wilgoci z powierzchniowych warstw muru. Ta metoda wymaga jednak dobrej wentylacji.
Jak działa osuszanie absorpcyjne?
Profesjonalne sposoby osuszania budynków wykorzystują zjawisko absorpcji, czyli pochłaniania cząsteczek wody przez absorbent (na przykład żel silikonowy lub chlorek litu) umieszczony w urządzeniu zwanym osuszaczem absorpcyjnym. Zebrana z powietrza wilgoć odprowadzana jest następnie na zewnątrz.
Wykorzystanie osuszaczy kondensacyjnych
Wilgoć można również usunąć poprzez osuszanie kondensacyjne, które polega na kondensowaniu, czyli skraplaniu się wody na ściankach urządzenia pod wpływem zimnego powietrza. Osuszone i ogrzane powietrze może następnie z powrotem trafić do obiegu, w którym stopniowo zmniejsza się wilgotność.