Czym grozi nadmierna wilgoć w pomieszczeniach?
Woda jest związkiem chemicznym, który nie tylko jest podstawowym składnikiem wszystkich organizmów żywych, ale występuje również w znacznych ilościach w powietrzu, a także w porach materiałów nieorganicznych. Może się przedostawać do elementów stanowiących części obiektów budowlanych, a gromadząc się, wpływa niekorzystnie na ich trwałość oraz możliwości wykorzystywania, ale też oddziałuje na korzystających z nich ludzi. Nadmierna wilgoć będzie się wiązała z koniecznością skutecznego osuszania budynków. Przekonajmy się, dlaczego wilgoć jest niebezpieczna, sprawdźmy, skąd się bierze oraz zobaczmy, jak można się jej pozbyć.
Dlaczego duża ilość wilgoci jest niebezpieczna?
Duże ilości wody, którą nasiąkają materiały, z jakich zostały wzniesione obiekty budowlane, skutkują kilkoma niekorzystnymi zjawiskami. Nadmierna wilgoć powoduje znaczne wychładzanie się wnętrza budynku, ponieważ parując, może zużywać znaczną ilość energii dostarczanej w celu ogrzania poszczególnych pomieszczeń. Straty z tego tytułu mogą być duże, sięgając od kilku do kilkudziesięciu procent ponoszonych nakładów. Obecność wody oraz rozpuszczonych w niej związków chemicznych może przyspieszać korozję użytych materiałów, doprowadzając do zmniejszenia ich wytrzymałości na obciążenia w wyniku zachodzących reakcji oraz wypłukiwania niektórych składników. Wilgoć to również idealne warunki do rozwoju grzybów. Rozrost ich grzybni może doprowadzić do mechanicznego zniszczenia struktury murów, poważniejszym problemem mogą się jednak okazać uwalniane wraz z zarodnikami mykotoksyny. Znaczna część z nich ma silne i niekorzystne działanie na zdrowie, przedostając się zarówno drogą oddechową, jak i przez skórę oraz błonę śluzową do organizmu, wywołując alergię, osłabienia układu odpornościowego, a także podrażnienie błon śluzowych czy wreszcie niebezpieczny zespół chorego budynku (SBS).
Skąd bierze się wilgoć?
Większość wilgoci przedostaje się do wnętrza budynku przez uszkodzone izolacje przeciwwodne i przeciwwilgociowe. Na ogół mamy do czynienia z podciąganiem kapilarnym wody gruntowej, a przy wysokim poziomie jej zwierciadła lub kontakcie z wodami powierzchniowymi także przesiąkaniem. Przyczyną dostawania się wody może być też niesprawny system odwadniający dach, uszkodzona instalacja wodna albo kanalizacyjna. Wilgoć pojawia się również w następstwie zjawiska kondensacji, czemu sprzyja wadliwa wentylacja i brak nawiewników okiennych.
Jak można skutecznie osuszyć budynek?
Osuszanie budynku można prowadzić przy użyciu różnych metod, w zależności od sytuacji. Często wykorzystywanymi metodami jest stosowanie iniekcji krystalicznych z sięganiem do preparatów, które zawierają aktywator krzemianowy zatykający kapilary, tworzące się w strukturach porowatych. Możliwe jest jednak również stosowanie osuszaczy, które powodują usuwanie wody z wewnętrznych części ścian w miarę jej podciągania ze struktur położonych głębiej. W tym celu używa się osuszaczy adsorpcyjnych, w których powietrze jest wiązane chemicznie przez znajdującą się w nich substancję albo osuszaczy kondensacyjnych, które prowadzą do skraplania się wody w wyniku znacznej różnicy temperatur między powietrzem a specjalnie chłodzonym elementem. W niektórych przypadkach w grę wchodzą też osuszacze mikrofalowe i podczerwone.