Jak przebiega lokalizacja wycieków z użyciem gazu?
Lokalizacja wycieków wody jest kluczowa, aby usunąć usterkę i móc osuszyć ściany. Na początek warto wykonać test szczelności instalacji, czyli próbę ciśnieniową. Instalacje napełnia się wodą i dokładnie odpowietrza. Jeśli nastąpi spadek ciśnienia to bez wątpienia mamy do czynienia z wyciekiem. Aby zlokalizować miejsce wycieku, warto sięgnąć po nieinwazyjne metody z użyciem gazu znacznikowego.
Lokalizacja wycieków z użyciem gazu
Gaz znacznikowy to mieszanka wodoru i azotu – jest niepalny i całkowicie bezpieczny w użytkowaniu, ponieważ nie wydziela żadnych zapachów. Gaz znacznikowy wprowadza się do instalacji pod ciśnieniem przy użyciu zaworu lub hydrantu. Gaz z łatwością przenika przez drobne szczeliny, a więc w miejscu występowania wycieku zacznie się ulatniać. Ponieważ gaz jest bezwonny, to przy wykrywaniu wycieków w Krakowie stosujemy detektor.
Gaz znacznikowy nie powoduje korozji w instalacjach, ponieważ nie zawiera tlenu. W 95% gaz składa się z azotu, który nie jest szkodliwy dla otoczenia. Lekki gaz znacznikowy bardzo szybko się rozprzestrzenia i może dotrzeć do wszystkich fragmentów instalacji. Podczas lokalizacji gazem znacznikowym nie ma potrzeby kucia ścian i przekopywania terenu.
Zalety metody gazu znacznikowego
Przy lokalizacji wycieków gazem znacznikowym ryzyko błędu jest znikome, a wyniki są w pełni jednoznaczne. Gaz pozwala na wykrycie nawet najmniejszych nieszczelności, których zlokalizowanie z użyciem innych metod byłoby praktycznie niewykonalne. Gaz cechuje się niską gęstością, a więc z łatwością przedostaje się przez grunt i utwardzone podłoże. Metoda doskonale sprawdza się także przy lokalizacji wycieków poza budynkami. Trudność może sprawić wykrycie nieszczelności na głębokościach większych niż 2,5 metra.