Osuszanie mieszkania – dlaczego powinni zająć się nim profesjonaliści?
Osuszanie mieszkanie to skomplikowane przedsięwzięcie – kluczowy jest bowiem dobór odpowiedniej techniki do stopnia zawilgocenia. Fachowcy dysponują specjalistycznym sprzętem, który znacząco ułatwia to zadanie. Zamiast eksperymentować i szukać domowych sposobów osuszania lepiej wezwać profesjonalistów.
Nawet jeśli uda się pozbyć wilgoci z mieszkania i powierzchownie osuszyć ściany, to może się okazać, że problem nie zniknął – woda głęboko wnika w strukturę murów, czego efekty mogą się objawić po kilku miesiącach. Woda może znaleźć ujście i nawet dostać się pod podłogę, a więc samo osuszanie ścian nie wystarczy. A zatem oszczędności na osuszaniu często prowadzą do jeszcze większych wydatków, zwłaszcza jeśli w międzyczasie zostanie wykonany gruntowny remont.
Profesjonalne osuszanie mieszkań
Do profesjonalnego osuszania budynków po zalaniach w Katowicach stosujemy kilka metod;
- Osuszanie kondensacyjne – polega na wykorzystaniu zjawiska skraplania się pary wodnej przy chłodzeniu powietrza poniżej punktu rosy;
- Osuszanie absorpcyjne – urządzenia chłoną wodę z powietrza przez wirnik absorpcyjny, a cząsteczki wody osiadają na absorberze;
- Osuszanie podłogowe – polega na wywierceniu kilku otworów i wtłoczenia ciepłego powietrza pod podłogę.
Jedynym domowym sposobem na osuszenie mieszkania jest wietrzenie połączone z ogrzewaniem pomieszczeń. Co prawda jest to dość ekonomiczna metoda, ale spośród wszystkich możliwości najmniej skuteczna. Warto bowiem wiedzieć, że powietrze przedostające się z zewnątrz zawiera wodę, a jego wilgotność bezwzględna musi być niższa niż w osuszanym pomieszczeniu – w naszym klimacie ciężko o takie warunki. Suszenie poprzez wietrzenie warto przeprowadzić zimą, gdy powietrze na zewnątrz jest chłodne i suche, aczkolwiek trzeba się liczyć z kosztami ogrzewania. Po wietrzeniu pomieszczenie musi zostać intensywnie ogrzane.