Podstawowe czynności remontowe wymagane po zalaniu mieszkania
Pojawienie się w mieszkaniu dużych ilości wody najczęściej jest spowodowane poważną awarią hydrauliczną. W grę wchodzi zwykle pęknięcie rury wodociągowej lub będącej częścią instalacji centralnego ogrzewania. Zdarzają się też sytuacje, w których przyczyną jest zatkanie kanalizacji lub jej uszkodzenie. Możliwe są też tak trywialne powody jak pozostawienie odkręconego kranu czy usterka pralki albo zmywarki. Niekiedy woda pojawia się też wskutek przeciekającego dachu albo rury, jak również w wyniku gwałtownych opadów prowadzących do podtopienia bądź powodzi. Kłopoty tego rodzaju oznaczają zwykle konieczność wykonania odpowiednich prac remontowych po zalaniu mieszkania. Przyjrzyjmy się bliżej temu zagadnieniu.
Jak poradzić sobie z zalaniem?
Zalanie mieszkania oznacza poważny kłopot dla jego użytkowników. Będzie wiązało się z koniecznością zebrania i wyprowadzenia zgromadzonej wody np. z użyciem pompy, jeżeli jej ilość jest znaczna. Niezbędne będzie również pozbycie się rozmaitych osadów i zabrudzeń, a także zastosowanie prawidłowo wybranej technologii osuszania murów.
Dlaczego właściwe usuwanie skutków zalania jest tak ważne?
Wiele materiałów budowlanych ma strukturę silnie porowatą, co sprawia, że długo zatrzymują spore ilości wody. Oznacza to nie tylko problemy z ogrzaniem wnętrza, ale również zwiększa ryzyko pojawienia się zagrzybienia prowadzącego do niszczenia poszczególnych elementów budynku oraz stwarzającego zagrożenie zdrowotne dla jego użytkowników. Poważnym kłopotem są też nieestetyczne zacieki, nieprzyjemny zapach, pojawiający się zwłaszcza wówczas, gdy woda niosła rozmaite zanieczyszczenia. Wilgoć sprzyja też deformacji drewna oraz może stanowić dobre środowisko do rozwoju różnych drobnoustrojów chorobotwórczych. Zebranie się dużej ilości wody to też ryzyko, że wytrzymałość poszczególnych materiałów uległa zmianie.
W jaki sposób remontuje się mieszkanie po zalaniu?
Zakres prac koniecznych do przywrócenia lokalowi dawnego wyglądu zależy głównie od skali powstałych zniszczeń. Jeżeli w grę wchodzi jedynie niezbyt wielka ilość wody, które pojawiła się w jednym pomieszczeniu, nierzadko wystarczy tylko pomalować ściany lub sufit odpowiednio dobranymi farbami. Po powodziach czy podtopieniach konieczny może być jednak gruntowny remont. W takich przypadkach często nie obejdzie się bez wymiany instalacji elektrycznej, skuwania części tynków i ponownego ich wykonania, demontażu posadzek w przypadku paneli lub litego drewna oraz ułożenia nowego materiału. Nierzadko wymagana będzie też wymiana stolarki budowlanej – zwłaszcza drzwi wewnętrznych. W domach jednorodzinnych zdarza się, że trzeba naprawić lub odbudować schody bądź zainstalować nowe urządzenie grzewcze. Potrzebne może się też okazać całościowe malowanie wszystkich ścian i sufitów.